مقالات

چهار ترفند آسان پاک کردن صمغ چوب و شیره درخت چیست

پاک کردن صمغ درخت

پاک کردن صمغ چوب یا همان شیره درخت یکی از چالش‌های پیش روی اساتید نجار و رنگ کار چوب است. در فصل سرما و در دمای پایین صمغ درخت به‌صورت یک بخش شیشه‌ای و محکم و در فصل گرما و در دمای بالا، مانند عسل از درخت به بیرون روانه می شود. نکته‌ای که در مورد صمغ و شکاف های صمغی وجود دارد این هست که این صمغ به راحتی از بین رفتنی نیست.

حتی ممکن است بعد از گذشت ده‌ها سال هم از چسبندگی و خاصیت آن کم نشود و به‌محض فراهم شدن شرایط، از چوب به بیرون روانه شود. در این مقاله تجربیات خود از پاک کردن شیره درخت را به شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

صمغ درخت کاج معمولاً لزج، نیمه مایع، شفاف و به رنگ‌های زرد مایل به سبز یا قرمز عقیقی است. طعم این صمغ تلخ و بوی آن تند است. مطمئناً طعم و بوی صمغ درخت برای شما آزار دهنده نخواهد بود؛ اما چسبندگی این شیره درخت کاج واقعاً عذاب آور و غیرقابل تحمل است.

اگر از چوب درخت کاج (نراد، یولکا، ساسنا) برای ساخت سازه‌های چوبی استفاده می‌کنید، حتماً با چوب‌هایی مواجه شده‌اید که شیره روان و یا حفره‌های رزینی دارند. شاید شما به‌عنوان نجار با شیره درخت و چسبندگی آن مشکلی نداشته باشید؛ اما در مرحله رنگ چوب و یا حتی پس از آن این مایع دردسر ساز خواهد بود.

با این توضیح و اهمیت از بین بردن صمغ درخت، به معرفی راهکارهای از بین بردن صمغ و شیره درخت می‌پردازیم. با ما در ادامه همراه باشید.

استفاده از الکل صنعتی برای از بین بردن شیره درخت

الکل صنعتی یکی از ایمن‌ترین روش‌ها برای پاک کردن صمغ درخت است. اگر صمغ روی چوب باشد، می‌توانید پارچه‌ای تمیز را به الکل آغشته کنید و چندین بار روی صمغ بکشید تا به‌تدریج پاک شود. هرچه الکل بیشتری روی صمغ بماند، این مایع چسبناک زودتر حل می‌شود.

گاهی صمغ روی چوب نیست و در داخل حفره‌های چوب جا خوش کرده است. اگر این حفره‌های را تخلیه نکنید و مراحل رنگ کاری را انجام دهید، پس از چند سال مشاهده خواهید کرد که در اثر گرمای زیاد، شیره درخت حتی از رنگ هم عبور می‌کند و به بیرون از مغز چوب روانه می‌شود.

برای خالی کردن حفره‌های صمغ درخت، ابتدا الکل صنعتی را با استفاده از سرنگ به داخل حفره‌های دارای صمغ تزریق کنید و سپس کار را به‌صورت دمر رو به زمین کنید تا کاملاً صمغ خالی شود. هر چه الکل بیشتر روی صمغ بماند، میزان حل شدن شیره بیشتر خواهد شد.

شما می‌توانید از الکل برای پاک کردن صمغ درختی که روی پارچه، لباس، فرش، دست و …ریخته شده است هم استفاده کنید و یکی از ایمن‌ترین روش‌ها هست. البته الکل به شدت به حرارت و شعله آتش و جرقه حساس است و باید بسیار مراقب باشید.

استفاده از حرارت مستقیم برای پاک کردن صمغ

ابتدا محل‌هایی را که دارای صمغ است با مداد علامت گذاری کنید و سپس چاقو یا هر فلز نازک دیگری را با استفاده از حرارت مستقیم سرخ کرده و داخل حفره پر از صمغ وارد کنید. به‌محض برخورد فلز گداخته شده با شیره درخت، مشاهده خواهید کرد که دود سفید رنگی از حفره خارج می‌شود و حتی گاهی شیره می‌جوشد.

در این روش مقداری از صمغ بخار می‌شود و مقدار دیگری به بیرون از حفره می‌ریزد. شما می‌توانید با یک پارچه، بلافاصله صمغ‌های بیرون ریخته شده را تمیز کنید. اگر این کار را سریع انجام ندهید، شیره سخت خواهد شد و به راحتی پاک نمی شود.

این روش معمولاً توسط اساتید حرفه ای مورد استفاده قرار می‌گیرد و سرعت بیشتری در صمغ زدایی خواهید داشت.

پاک کردن صمغ درخت کاج با گازوئیل!

در کارگاه‌های نجاری، معمولاً از گازوئیل استفاده می‌شود. شما می‌توانید چند قطره گازوئیل را روی سطوحی که به صمغ آغشته شده، بریزید و پس از چند ثانیه با پارچه محل مورد نظر را پاک کنید.

استفاده از گازوئیل برای داخل خانه و قسمت‌هایی که با پوست برخورد دارد توصیه نمی‌شود. از گازوئیل یا نفت می‌توانید برای پاک کردن صفحه اره میزی، اره نواری، گندگی و دیگر ابزارها استفاده کنید.

مشکل این روش برای پاک کردن شیره درخت از روی لباس این است که گازوییل بوی بدی دارد و ممکن است رنگ لباس را از بین ببرد.

استفاده از سشوار برای پاک کردن شیره درخت

جهت خالی کردن صمغ چوب از سشوار هم می‌توان استفاده کرد. سشوار صمغ خشک شده را از حالت جامد به مایع تبدیل می‌کند و پاک کردن آن راحت‌تر خواهد بود. سشوار را با دمای زیاد به حفره رزینی نزدیک کنید و شیره بیرون آمده را با استفاده از کاردک یا پارچه پاک کنید.

این روش کمی زمان بر و پر هزینه هست. استفاده از سشوار به‌عنوان روش آخر به شما پیشنهاد می‌شود. ممکن است گرمای زیاد سشوار بافت بیرونی چوب را بسوزاند و چوب تغییر رنگ دهد.

برای پاک کرده چسب درخت از روی لباس این گزینه را پیشنهاد نمی کنیم و مناسب کارهای صنعتی است.

پاك كردن صمغ درخت از لباس

ممکن است مقداری از صمغ درخت به لباس شما بچسبد. در این حالت فقط کافی است مقداری الکل صنعتی را بر روی صمغ درخت اسپری کنید و اجازه دهید صمغ با الکل ترکیب شود و چسبندگی خود را کم کم از دست دهد. هرچه صمغ بیشتر خیس بماند، زودتر خاصیت چسبندگی را از دست می دهد. به همین دلیل باید مدام با الکل چسب را مرطوب کنید تا صمغ حل شود.

همچنین می توانید با استفاده از پشت چاقو، صمغ درخت را از روی لباس بردارید. اگر میخواهید این کار سریع تر انجام شود، چند قطره گازوئیل روی صمغ بریزید و منتظر باشید تا صمغ حل شود. پس از آن لباس را با پودر ماشین لباس شوئی بشویید چون گازوئیل بوی بدی دارد.

لطفا شما هم تجربه و دانش خود از چگونگی پاک کردن شیره درختان را در قسمت دیدگاه های همین نوشته با ما در میان گذارید.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه